A radioactive substance decays in such a way that the amount of mass remaining a
ID: 3036896 • Letter: A
Question
A radioactive substance decays in such a way that the amount of mass remaining after t days is given by the function m(t) = 13e^-0.015t where m(t) is measured in kilograms. a) find the mass at time t = 0 b) How much of the mass is left after 45 days. The diameter D in feet of a tree is given by the equation D(t) = 5.4/1 + 2.9e^-0.01 t where t = years. Find the diameter of a 20 year old tree. Show the set up, then use your calculator. If $4,000 is invested at a rate of 6.8% showing the setup, find the amount in the account after... a) one year simple interest b) 5 years, compounded quarterly c) 5 years compounded continuously Express each in exponential form. a) log_8 4 = 2/3 b) In (x - 1) = 6Explanation / Answer
Kindly note that as per chegg policies an expert shall answer only one question at a time. Thank you
Dear Student Thank you for using Chegg !! Given m(t) = 13 e^ (-0.015t) a) Mass at time t = 0 can be computed by substituting t=0 in the given equation m(0) = 13 e^0 m(0) = 13 Kg b) Mass left after 45 days => t = 45 m(45) = 13 e^ (-0.015*45) m(45) = 6.619033 kg Solution