Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A radioactively contaminated aqueous stream (100 L/hr) with a half-life of 25 ho

ID: 505329 • Letter: A

Question

A radioactively contaminated aqueous stream (100 L/hr) with a half-life of 25 hours needs to be processed. Three options are available:

            Option A: Two CSTRs (V = 45,000 L each) connected in series

            Option B: Three CSTRs (V = 45,000 L each) connected in parallel

            Option C: One plug flow reactor (V = 5,000 L)

Calculate the percentage of the original radioactivity that will be removed using each option. (You may assume radioactive decay is a first-order process.) Which option would you suggest if maximum decontamination is the goal? (XA = 0.005, 0.974, and 0.75, respectively)

Explanation / Answer

1. For 1st order reaction in series

C =CO/(1+KT)n, n = no of reactors in series

K= Rate constant for 1st order reaction =0.693/half life= 0.693/25= 0.02772/hr

T= space time = V/Vo =45000/100 = 450 hr

C= CO/(1+0.02772*450)2= 0.0055CO

XA=1-C/CO= 1-0.0055= 0.9945

2. When corrected parallelly, the volumetric flow rate gets reduced to 1/3

Hence T= 45000/(100/3)= 1350 hr

For 1 parallel reactor , C/CO= 1/(1+KT)= 1/(1+0.02772*1350)= 0.026

C/CO= 0.074, XA= conversion =1-C/CO= 1-0.026=0.974

3. When single plug flow reactor is used

KT= -ln(1-XA)

T= 5000/100= 50hr                                 

-ln(1-XA)=KT = 50*0.02772, XA=0.75

Hence two CSTRS in series gives higher conversion.