I need help with this problem 8:44 AM webwork.pcc.edu ill AT&T; 100% Next Proble
ID: 3040868 • Letter: I
Question
I need help with this problem
8:44 AM webwork.pcc.edu ill AT&T; 100% Next Problem (1 point) Approximately 12% of people are left-handed. If two people are selected at random, what is the probability of the following events? A. P(Both are right-handed) = 10.56 B. P(Both are left-handed) C. P(One is right-handed and the other is left- handed) = 0 D. P(At least one is right-handed) = Note: You can earn partial credit on this problem. Preview My Answers Submit Answers You have attempted this problem 6 times. Your overall recorded score is 0%. You have unlimited attempts remaining. Show Past AnswersExplanation / Answer
Approximately 12% of people are left-handed. If two people are selected at random, what is the probability of the following events?
Given :-
Left handed probability = 12% = 0.12
Right handed probability = 1- 0.12 = 0.88
A. P(Both are right-handed) = (0.88)^2 = 0.7744
-----------------
B. P(Both are left-handed) = (0.12)^2 = 0.0144
-----------------
C. P(One is right-handed and the other is left-handed)
= 2*(0.12)*(0.88) = 0.2112
-----------------------
D. P(At least one is right-handed)
= 1-[P(bothleft)] = 1-(0.12)^2 = 0.9856