Please show work and explain! Thanks Please show work and explain! Thanks A+????
ID: 304195 • Letter: P
Question
Please show work and explain! Thanks Please show work and explain! Thanks A+???? 12 (10 points) The absorbance of a solution containing 3.187 x 104 M of species X is measured using al000 cm] cuvet at ?=624 nm The resulting signal has a value of A+ 0.2074 Then, 10.00 mlL of a solution containing species Y is added to 50.00 ml of the solution containing X. The total absorbance of the resulting mixture is measured using the same cuvet and wavelength, and has a value of Ae 0.3287 Determine the concentration of species Y in its onginal solution before mixing with x. es n(A624 nm) = 1239.2 cm" Mi 2504 2.34.2cmExplanation / Answer
From the given data
molar absorptivity of X = 0.2074/3.187 x 10^-4 M x 1 cm = 651 M-1. cm-1
molar absorptivity of Y = 1239.2 M-1.cm-1
For mixture
total absorbance = absorbance due to each species in solution
absorbance = molar absorptivity x path length x concentration
concentration of X in solution = 3.187 x 10^-4 x 50 ml/60 ml = 2.65 x 10^-4 M
So,
0.3287 = 651 x 1 x 2.65 x 10^-4 + [Y] x 1 x 1239.2
[Y] concentration in solution = (0.3287 - 0.173)/1239.2 = 1.26 x 10^-4 M
concentration of Y in original solution before mixing = 1.26 x 10^-4 M x 60 ml/10 ml = 7.54 x 10^-4 M