Please show work and explain A long, straight wire lies along the z- axis and ca
ID: 2258006 • Letter: P
Question
Please show work and explain
A long, straight wire lies along the z- axis and carries a 4.20- A current in the +z - direction. Find the magnetic field (magnitude and direction) produced at the following points by a 0.400-mm segment of the wire centered at the origin. x = 2.00 m, y = 0, z = 0 Enter your answers numerically separated by commas. x = 0, y = 2.00 m, z = 0 Enter your answers numerically separated by commas. x = 2.00 m, y = 2.00 m, z = 0 Enter your answers numerically separated by commas. x = 0, y = 0, z = 2.00 m Enter your answers numerically separated by commas.Explanation / Answer
A) B=u0*i/(2*pi*r)......
here u0=4*pi*10^-7 H/m
r=2m...
Bx=0.42uT along +Y-axis...
By=0and Bz =0....
B)B=u0*i/(2*pi*r)......
here u0=4*pi*10^-7 H/m
r=2m...
By=0.42uT along -X-axis...
Bx=0and Bz =0....
C)B=u0*i/(2*pi*r)......
here u0=4*pi*10^-7 H/m
r=sqrt[2^2+2^2]m...
B=0.296uT
Bx=B cos(45)=0.21uT along +Y-axis...
By=B sin 45=0.21uT along -X axis and Bz =0....
D)B=u0*i/(2*pi*r)......
here u0=4*pi*10^-7 H/m
r=2m...
Bx=0
By=0and Bz =0.42uT along +x-axis.......