Show Your Work probability distribution for the number of adults (among 4 random
ID: 3042216 • Letter: S
Question
Show Your Work probability distribution for the number of adults (among 4 randomly selected adults) who have a college degree 7, in a certain town, 30% of adults have a college degree. The accompanying table describes the TH 243 0.4116 02646 0.0756 4 00081 tipie Chol Given point is a) Verify that this is or is not a probability distribution. d. 0 When fin he Stude b) Calculate and interpret the mean of the distribution. doi bknc 4(0001) 12 engthe . Norr c) What is the probability that you randomly select at most two people with a college degree? 5 d) What is that probability that in the four people you select you have either one or three people with a college degree? 10122462 239 IDExplanation / Answer
C) P(x < 2) = P(x = 0) + P(x = 1) + P(x = 2)
= 0.2401 + 0.4116 + 0.2646 = 0.9163
D) P(one or three) = P(one) + P(three)
= 0.4116 + 0.0756
= 0.4872