Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Show Work please 34 mls of 0.10 M HCl Solution The answer is: 34 mls of 0.10 M a

ID: 785192 • Letter: S

Question

                                                                                     

                                                                                     

                                                                                     

                                                                                     

                                                                                     

                                                                                                                            
                                Show Work please

                                        

                                                                                     

                                    
                                                                                     34 mls of 0.10 M HCl                                                                              

Explanation / Answer


The answer is: 34 mls of 0.10 M acetic acid


Moles of sodium acetate = 64/1000 x 0.10 = 0.0064 mol

Moles of acetic acid = 34/1000 x 0.10 = 0.0034 mol


Henderson-Hasselbalch equation:

pH = pKa + log([sodium acetate]/[acetic acid])

= pKa + log(moles of sodium acetate/moles of acetic acid)

= 4.76 + log(0.0064/0.0034)

= 5.03 (or approximately pH 5)