Suppose it is known that the distribution of purchase amounts by customers enter
ID: 3045353 • Letter: S
Question
Suppose it is known that the distribution of purchase amounts by customers entering a popular retail store is approximately normal with mean $75 and standard deviation $25.
a. What is the probability that a randomly selected customer spends less than $85 at this store?
b. What is the probability that a randomly selected customer spends between $65 and $85 at this store
c. What is the probability that a randomly selected customer spends more than $45 at this store?
d. Find the dollar amount such that 75% of all customers spend no more than this amount.
e. Find the dollar amount such that 80% of all customers spend at least this amount.
Explanation / Answer
a) Z= (85-75)/25 = 0.4
P(z>0.4) = 0.344578
b)Z1=0.4 , Z2=-0.4
P( <-0.4<z<0.4) = 1- 2* 0.344578= 0.3108
c) Z = (45-75)/25=-1.2
P(z>-1.2) = 1-0.11507= 0.88493
d) Z-value for 75% cumulative probability = 0.67449
Value = 75+25* 0.67449= 91.87
e)
Z-value for 75% cumulative probability = 0.841621
Value = 75+25*0.841621= 96.04