Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Planning Parenthood B, a national organization that assists teenage mothers with

ID: 3050708 • Letter: P

Question

Planning Parenthood B, a national organization that assists teenage mothers with pregnancy, estimates that approximately 40% of the women coming into the center had contracted a sexually transmitted infection They wish to plan a study to obtain a more statistically relevant estimate How rn any samples are required if we wish a 95% confiden ce interval that is within d=0.03 of the true population proportion? How many samples would be required if wewished to obtain the maximum possible number of samples needed (i.e., we do not want to rely on the 40% estinate from above) with a 95% confidence and d-003 error?

Explanation / Answer

a)

b)

here margin of error E = 0.03 for95% CI crtiical Z          = 1.9600 estimated proportion=p= 0.4000 required sample size n =         p*(1-p)*(/E)2= 1025.00