The relationship between two variables was considered: GDP of a nation (in thous
ID: 3051416 • Letter: T
Question
The relationship between two variables was considered: GDP of a nation (in thousands of dollars per person) and the average number of children per adult female. the equation of the regression line is AvgNumKids = - 0.2 GDP+7
A) Use this equation to predict the average number of kids per adult female for a nation with a GDP of $20,000.
B) Given that the percentage of the variability that can be explained by the linear relationship to GDP is 46.2% what was the value of the correlation coefficient? Round answer to three decimals.
Explanation / Answer
The regression equation is given by ,
AgeNumKids = - 02 GDP + 7
A ) For , GDP = $20000 = 20
Therefre , the predicted average number of kids per adult fmale for a nation is ,
AgeNumKids = -0.2*20 + 7 = 3
B ) The percentage of variation explained due to regression of agenumkids on GDP = 100*r2%
Therefore , 46.2% = 100*r2%
46.2 = 100*r2
r2 = 46.2/100 = 0.462
Therefore , r = 0.680