Consider this table for the remaining questions. You will determine the probabil
ID: 3074253 • Letter: C
Question
Consider this table for the remaining questions. You will determine the probability for each of the defined values as indicated in each question. Report all probabilities as a percentage to one decimal place, e.g., 12.3%; you must include the percent sign in your answer for it to be correct.
1. What is the probability of randomly selecting a value of 0.447 (Line 2) from the data set? ______
2. What is the probability of randomly selecting expected value from the data set? ____________
frequencyx fr(x) 0.834 0.447 0.758 0.853 0.884 0.740 0.298 0.288 0.540 0.322 0.469 0.355 0.854 0.798 0.454 0.501 0.829 0.813 0.304 0.751 5.838 3.576 6.064 5.118 5.304 8.880 2.384 2.304 4.320 2.576 3.752 3.905 5.978 7.182 3.632 4.008 8.290 8.943 2.736 6.759 6 12 10 12 13 14 15 16 17 18 19 20 10 169 101.549 E[X]0.6009Explanation / Answer
Answer to question# 1)
P(0.447) = number of times 0.447 comes / total number of observations
Number of times 0.447 occurs = 8
Total observations = 169
P(0.447) = 8/169 = 0.0473
.
Answer to question #2)
The expected value E(X) = 0.6009
P(0.6009) = number of times E(x) occurs in the dataset / total observations
Number of times E(X) = 0.6009 occurs in the dataset is 0
Total number of observations = 169
P(0.6009) = 0 /169 = 0
Hence P(0.6009) = 0