Solve. 10) Jacqui commutes 30 miles to her job each day. She findsthat if she dr
ID: 3094744 • Letter: S
Question
Solve.10) Jacqui commutes 30 miles to her job each day. She findsthat if she drives 10 miles/hour faster, it takes her 6 minutesless to get to work. Find her new speed.
12) The $75 cost for a party was to be shared equally by allthose attending. Since five more people attended than was expected,the price per person dropped by $0.50. How many people attended theparty?
Thank you!
10) Jacqui commutes 30 miles to her job each day. She findsthat if she drives 10 miles/hour faster, it takes her 6 minutesless to get to work. Find her new speed.
12) The $75 cost for a party was to be shared equally by allthose attending. Since five more people attended than was expected,the price per person dropped by $0.50. How many people attended theparty?
Thank you!
Explanation / Answer
10) rt=30 t=30/r (r+10)(t-1/10)=30 (r+10)(30/r-1/10)=30 r=50 new speed 50+10=60 60(t-1/10)=30 t=3/5=36/60= 36 minutes t-1/10=new time 30 minutes 12) x = no. of people before the unexpected 5additional people ($75/x) - $0.50= $75/(x + 5) (x + 5)([$75/x] - $0.50) = $75 ([$75x + $375]/x) - ($0.50x + $2.50) = $75 ($75x + $375)/x = $75 + $0.50x + $2.50 $75 + $375/x = $77.50 + $0.50x $375/x = $2.50 + $0.50x $375 = $2.50x + $0.50x^2 5x² + 25x - 3,750 = 0 5(x + 30)(x - 25) = 0 x = 25, - 30 Answer: First there were 25 then with 5 more there were 30 whoattended the party. Proof (Cost per person with 25 attendance and cost with 30attendance will have a difference of $0.50 per person.): = $75/25 persons - $75/30 persons = $3.00 per person - $2.50 person = $0.50 per person