Part 1 of 3 A missile isshot from a submarine 1440 feet below sea level at an in
ID: 3119229 • Letter: P
Question
Part 1 of 3 A missile isshot from a submarine 1440 feet below sea level at an initial velocity of 528 ft/sec. A function that approximates the height of the missile (relative to sea level) by: h t) 16t 2+ 528t 1440 where h(t) is the height of the missile in feet and t is the time in seconds. Complete the table to determine the height of the missile for the given values of time, t. This is a Fill in the blanks question so please give ONLY the with no label and commas in your answers height. time, (t) Height, h(t) 15Explanation / Answer
at t= 0
-16*0 + 528 * 0 -1440= -1440 ( negative means below the sea level , at distance 1440)
at t = 5
-16*5*5 + 528 * 5 -1440 = 800
at t = 15
-16*15*15 + 528 *15 -1440 = 2880
at t=25
-16*25*25 + 528 *25 -1440 = 1760 ( distance decreased missile returning back)
at t = 35
-16*35*35 + 528 *35 -1440 = -2560 ( returned to the sea, cameback in the water)
c) WE WANT to find two t's when missile was at sea level , h(t) = 0
solve -16t^2 + 528t -1440 = 0
t^2 - 33t + 90 = 0
t^2 -30t -3t + 90 = 0
(t-3) (t-30 ) = 0
t = 3
or t = 30
at t= 3 sec missile emerged out ofthe water
and at t= 30 sec it came back