Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the following two groups of women: Group 1 - women who spend less than

ID: 3131081 • Letter: C

Question

Consider the following two groups of women: Group 1 - women who spend less than $500 annually for clothes; Group 2 - women who spend over $1000 annually for clothes. Let p1 and p2 equal the proportions of women in these two groups, respectively, who believe that clothes are too expensive. If 1009 out of a random sample of 1230 women from group 1 and 207 out of a random sample of 340 from group 2 believe that clothes are too expensive,

(a) Give a point estimate of p1 p2.

(b) Find an approximate 95% confidence interval for p1 p2.

Explanation / Answer

p1 = 1009 / 1230 = 0.8203

p2 = 207 / 340 = 0.6088

a)

p1 - p2 = 0.8203 - 0.6088 = 0.2115

b)

for alpha = 1 - 0.95 = 0.05

alpha / 2 = 0.025

Z=1.96   from tables of normal distribution standard

p1-p2 +/- Z * srqt ( p*q* (1/n1 + 1/n2) )

P = [1009+207 ] / [1230 + 340 ] = 0.7745

Q = 0.2255

0.2115 +/- 1.96 * SRQT ( 0.7745*0.2255 * ( 1/1230 + 1/340 ) )

0.2115 +/- 0.05019

0.16131 < p1-p2 < 0.26169