A recent cbs news survey reported that 57% of adults felt the U.S. Treasury shou
ID: 3133140 • Letter: A
Question
A recent cbs news survey reported that 57% of adults felt the U.S. Treasury should continue making pennies. http://ezto Homework 4: Chapter 6 zon.com-Online Sh... A recent CBS News survey reported that 57% of adults felt the US Treasury should continue making pennies A penny saved is... Those who always take pennies in change 18-29 46% 30-44 40% 45-64 56% 65-over Suppose we select a sample of 11 adults. a-1. How many of the 11 would we expect to indicate that the Treasury should continue making pennies? (Round your answer to 2 decimal places.) Expected adults a-2. What is the standard deviation? (Round your answer to 4 decimal places.) Standard deviation b. What is the likel hood that exactly 4 adults would indicate the Treasury should continue making pennies? (Round your answer to 4 decimal places.) Likelihood c. What is the likolhood at least 4 adults would indicate the Treasury should continue making pennies? (Round your answer to 4 decimal places.) LikelihoodExplanation / Answer
a-1)
As n = 11, p = 0.57,
u = mean = np = 6.27 [ANSWER]
*******************
A-2)
s = standard deviation = sqrt(np(1-p)) = 1.641980511 [ANSWER]
**********************
B)
Note that the probability of x successes out of n trials is
P(n, x) = nCx p^x (1 - p)^(n - x)
where
n = number of trials = 11
p = the probability of a success = 0.57
x = the number of successes = 4
Thus, the probability is
P ( 4 ) = 0.094687479 [ANSWER]
******************
D)
Note that P(at least x) = 1 - P(at most x - 1).
Using a cumulative binomial distribution table or technology, matching
n = number of trials = 11
p = the probability of a success = 0.57
x = our critical value of successes = 4
Then the cumulative probability of P(at most x - 1) from a table/technology is
P(at most 3 ) = 0.0461445
Thus, the probability of at least 4 successes is
P(at least 4 ) = 0.9538555 [ANSWER]