A recent census found that 52.2% of adults are female, 10.9% are divorced, and 5
ID: 3370229 • Letter: A
Question
A recent census found that 52.2% of adults are female, 10.9% are divorced, and 5.9% are divorced females. For an adult selected at random, let F be the event that the person is female, and D be the event that the person is divorced a. Obtain P(F), P(D), and P(F & D) P(F)Type an integer or a decimal.) P(D)Type an integer or a decimal.) (Type an integer or a decimal.) P(F &D;) Type b. Determine P(F or D) PlF or D)-LI Mpe an integer or a decimal.) c. Find the probability that a randomly selected adult is male P(male)(Type an integer or a decimal.)Explanation / Answer
Solution :
From given informtaion ,
a) P(F) = 52.2% = 0.522
P(D) = 10.9% = 0.109
P(F and D) = 5.9% = 0.059
b) P(F or D) = P(F) + P(D) - P(F and D) = 0.522 + 0.109 - 0.059 = 0.572
c) P(male) = 1 - P(Fmale) = 1 - 0.522 = 0.478