A sample of 7070 women is obtained, and their heights (in inches) and pulse rate
ID: 3150157 • Letter: A
Question
A sample of 7070 women is obtained, and their heights (in inches) and pulse rates (in beats per minute) are measured. The linear correlation coefficient is 0.2880.288 and the equation of the regression line is ModifyingAbove y with caret equals 18.3 plus 0.930 xy=18.3+0.930x, where x represents height. The mean of the 7070 heights is 63.263.2 in and the mean of the 7070 pulse rates is 77.377.3 beats per minute. Find the best predicted pulse rate of a woman who is 6666 in tall. Use a significance level of alpha equals 0.05=0.05.
Explanation / Answer
Find the best predicted pulse rate of a woman who is 6666 in tall.
Y = 18.3 + 0.930*x
Y = 18.3 + 0.930*66
Y = 79.68