Map Sapling Learning macmillan learning A 0.600 kg toy car is powered by four AA
ID: 3161749 • Letter: M
Question
Map Sapling Learning macmillan learning A 0.600 kg toy car is powered by four AA batteries (6.00 V total) connected directly to a small DC motor. The car has an effective energy conversion efficiency of 52.6%, meaning that 52.6% of the electric energy applied to the motor is converted into translational kinetic energy. After 5.69 seconds, the car, which is initially at rest, reaches a speed of 1.81 m/s. What is the average current supplied to the cars motor? Number 1.87 Incorrect. e Previous 8 Give Up & View Solution Try Again e Exit Next ExplanationExplanation / Answer
let the current supplied by the battery is I
voltage , V = 6 V
final speed , u = 1.81 m/s
Now, kinetic energy of the car = total energy supplied by the battery * efficiency
0.5 * m * u^2 =0.526 * V * I * t
0.5 * 0.60 * 1.81^2 = 0.526 * 5.69 * 6 * I
solving for I
I = 0.055 A
the current supplied by the battery is 0.055 A