Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Map Sapling Learning macmillan learning A 0.5530-kg ice cube at-12.40°C is place

ID: 1662111 • Letter: M

Question

Map Sapling Learning macmillan learning A 0.5530-kg ice cube at-12.40°C is placed inside a chamber of steam at 365.0°C. Later, you notice that the ice cube has completely melted into a puddle of water. If the chamber initially contained 6.310 moles of steam (water) molecules before the ice is added, calculate the final temperature of the puddle once it settled to equilibrium. (Assume the chamber walls are sufficiently flexible to allow the system to remain isobaric and consider thermal losses/gains from the chamber walls as negligible.) Number

Explanation / Answer

Given that,

Mass of ice = 0.5330 kg

mass of steam = 6.31*0.018 = 0.11358 kg

Let, the final temperature of puddle = T

From the conservation of energy,

Heat lost by steam = Heat gain by ice

msteam*cs*(Ti - Tc) + msteam*Lv + msteam*cw*(Tc - Tf) = mi*ci*(Tc - Ti) + mi*Lf + mi*cw*(Tf - Tc)

0.11358*2029*(365 - 100) + 0.11358*2256*1000 + 0.11358*4186*(100 - T) = 0.533*2034*12.4 + 0.533*334*1000 +

0.533*4186*(T - 0)

173386.217 = 2706.5838*T

T = 64.07 K