Consider two concentric spherical conducting shells. The smaller shell has radiu
ID: 3162037 • Letter: C
Question
Consider two concentric spherical conducting shells. The smaller shell has radius a = 0.4 m and charge 4 mu C on it, while the larger shell has radius b = 3a and charge 20 mu C on it. Assume that the electric potential V at infinity is zero. The Coulomb constant is 8.98755 times 10^9 N middot m^2/C^2. Determine the electric field E at P, where the distance OP = 2a. Answer in units of N/C. Find the electric potential V at point P. 1/4 pi epsilon_0 (q_1 + q_2/3a) 1/4 pi epsilon_0 (q_1/3a + q_2/2a) 1/4 pi epsilon_0 (q_1/2a + q_2/3a) 1/4 pi epsilon_0 (q_1 + q_2/2a) 1/4 pi epsilon_0 (q_1 + q_2/a) 1/4 pi epsilon_0 (q_1/a + q_2/3a) 1/4 pi epsilon_0 (q_1/a + q_2/2a) 0 infinity 1/4 pi epsilon_0 (q_1/2a + q_2/a)Explanation / Answer
here,
the charge on the smaller shell , q = 4 * 10^-6 C
OP = 2a
let the electric feild at P be E
using Gauss' law
E * 4 * pi * (2a)^2 = q /e0
E * 4 * pi * (2 * 0.4)^2 = 4 * 10^-6 /( 8.85 * 10^-12)
E = 5.6 * 10^4 N/C
the elcetric feild at P is 5.6 * 10^4 N/C