Consider the circuit given below, where the value of the resistor R = 230 and th
ID: 3163818 • Letter: C
Question
Consider the circuit given below, where the value of the resistor R = 230 and the value of the voltage VC = 25 V.
A. Determine the value of capacitive reactance XC if the capacitor C = 0.027 F. Round the final answer to the nearest whole number.
B. Determine the total impedance of the circuit. Round the final answer to one decimal place.
C. Calculate the total current in the circuit. Round the final answer to two decimal places.
D. Determine the frequency f of the ac power-line voltage. Round the final answer to two decimal places.
E. Determine the applied voltage VT in the circuit. Round the final answer to the nearest whole number.
F. Determine the voltage drop VR across the resistor R. Round the final answer to one decimal place.
26.57 Vc 0.027 AuFExplanation / Answer
A)
for the capacitive reactance
as tan(theta) = XC/R
XC/230 = tan(-26.57 degree)
XC = -115.0 Ohm
B) for the total impdance
total impedance of the circuit = sqrt(230^2 + 115^2)
total impedance of the circuit = 257 Ohm
C)
for the total current
total current = VC/XC
total current = 25/115
total current = 0.217 A
D)
for the frequency
-115 = -1/(2pi * f * 0.027 *10^-6)
solving for f
f = 5.13 *10^4 Hz