Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

AAM has an annual production of PTU Axles of 180,000. They work roughly 48 weeks

ID: 3172183 • Letter: A

Question

AAM has an annual production of PTU Axles of 180,000. They work roughly 48 weeks per year, 3 shifts per day and8 hours per shift. AAM assumes 10% personal allowance of a work day and 5% delay allowance of a work day. What is the normal time of this operation? Using the data from problem 1, the department produces a company record of 770 axdes per day, what is the efficiency for that day? An IE at AAM collects the following data related to the Actuator assembly line from an operator running at a rate of 95%. How many cycles need to be collected to obtain a 5% accuracy and 95% Confidence. How does this number compare to the General Electric Recommended Number of Observation Cycle Chart (Table 10.2)? What is the standard time for the data given in problem 3, if a 10% personal allowance of a work day and 10% delay allowance for a work day is expected in this department? Based on the data provided in question 3 and 4, what is expected throughput of a single 8-hour shift? The department average per shift lately has dropped to 300 pieces per shift. If the efficiency of drops below 6s%, the company requires the IE department to investigate the root cause. Is an investigation necessary in this case?

Explanation / Answer

Answer to question# 1)
3 shifts with 8 hrs a day implies a working of 24 hours in a day

The allowances are 105 and 5%, that is a total of 15%

Thus 85% of 24 hours = 20.4 hours

Number of days in any year = 48 * 7 = 336 days

Number of hours in an year = 336*20.4 = 6854.4 hours

Thus annually 6854.4 hours are employed for the porduction of 180000 Axles

Time of operation per Axle = 6854.4 /180000 = 0.03808 hours per Axle