Assume that the average amount spent per month for long-distance calls through t
ID: 3200409 • Letter: A
Question
Assume that the average amount spent per month for long-distance calls through the long-distance carrier is $38.25, and that the standard deviation is $11.75. If a sample of 100 customers is selected, the mean amount spent per month for long-distance calls of this sample belongs to a sampling distribution.
16. What is the shape of this sampling distribution? Why?
ANSWER:
17. What is the mean of this sampling distribution?
ANSWER:
18. What is the standard deviation of this sampling distribution?
ANSWER:
Explanation / Answer
16)
shape of sampling distribution is bell shaped , since this is a normal distribution
17)
mean = 38.25
18)
standard deviation = 11.75/sqrt(100) = 1.175