Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A recent study found that, of the 1771 participants aged 12 to 19 in the Nationa

ID: 3206638 • Letter: A

Question

A recent study found that, of the 1771 participants aged 12 to 19 in the National Health and Nutrition Examination Survey, 19.5% had some hearing loss (defined as a loss of 15 decibels in at least one ear). This is a dramatic increase from a decade ago. The sample size is large enough to use the normal distribution, and a bootstrap distribution shows that the standard error for the proportion SE = 0.009. Find and interpret a 90% confidence interval for the proportion of teenagers with some hearing loss

Explanation / Answer

here p=0.195 and z=1.645 and also given SE=0.009

Now E=z*SE=0.015

hence CI=p+/-E=(0.18,0.21)