Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Show COMPLETE solution using probability rules. Please explain The winner of a t

ID: 3207120 • Letter: S

Question

Show COMPLETE solution using probability rules. Please explain The winner of a tennis tournament earns $50,000 and the runner-up earns $25,000. What are the expected earnings of each of the two finalists if (a) they are evenly matched? (b) their probabilities of winning are 0.65 and 0.35? (c) their probabilities of winning are 0.80 and 0.20? ***All parameters must be calculated from scratch using the appropriate probability distribution. Do not use short-cut formulas such as the ones for the mean and variance of a binomial distribution. All probabilities must be calculated from first principles, as in the first homework assignment. DO NOT use short-cut formulas, such as the binomial equation.

Explanation / Answer

Let X= favored player

Y= undedog player

a)

evenly matched means probability of winning or lossing=0.5 for both

earning of X = probability of winning * winning amount + probability of lossing * lossing amount

=( 0.5*50000) + (0.5*25000)

= 37500

Expected earning of favered player X is $37,500.

earning of Y = probability of winning * winning amount + probability of lossing * lossing amount

=( 0.5*50000) + (0.5*25000)

= 37500

Expected earning of undedog player Y is $37,500.

b)

Probability of winning X=0.65

Probability of Lossing X=1-0.65=0.35

Probability of winning Y=0.35

Probability of Lossing X=1-0.35=0.65

earning of X = probability of winning * winning amount + probability of lossing * lossing amount

=( 0.65*50000) + (0.35*25000)

= 41250

Expected earning of favered player X is $41,250.

earning of Y = probability of winning * winning amount + probability of lossing * lossing amount

=( 0.35*50000) + (0.65*25000)

= 33750

Expected earning of undedog player Y is $33,750.

c)

Probability of winning X=0.80

Probability of Lossing X=1-0.80=0.20

Probability of winning Y=0.20

Probability of Lossing X=1-0.20=0.80

earning of X = probability of winning * winning amount + probability of lossing * lossing amount

=( 0.80*50000) + (0.20*25000)

= 45000

Expected earning of favered player X is $45,000.

earning of Y = probability of winning * winning amount + probability of lossing * lossing amount

=( 0.20*50000) + (0.80*25000)

= 30000

Expected earning of undedog player Y is $30,000.