Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Show Calculations Please A tank contains 23.7 wt% sodium hydroxide in water. Aft

ID: 893242 • Letter: S

Question

Show Calculations Please

A tank contains 23.7 wt% sodium hydroxide in water. After adding 45.1 kg of NaOH pellets, the solution is 34.2 wt% caustic. The original mass of solution is most nearly 102 kg 283 kg 350 kg 385 kg 8. Consider a new 38 percent efficient 600-MW power plant burning 9000 Btu/lb coal containing 1 % sulfur. If all of the sulfur oxidizes to SO_2, how many pounds of SO_2 per kWh of electricity generated would be released if the plant is equipped with a 90% efficient scrubber? (1 kWh = 3412 Btu)

Explanation / Answer

m%1 = 23.7

m%2 = 34.2

m = 45.1 kg of NaOH

find initial mass

(0.237)(M) +45.1 = 0.342*(M+45.1)

0.237M +45.1 = 0.342M +15.42

-.105M = -29.68

M = 282.667 kg of solution (original)

NOTE:

we are not allowed to answer to multiple questions. Please consider posting question 2 in another set of Q&A