Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Pls show work, thankyou. 2n points Previous Answers Ask Your Tea Researchers are

ID: 3207515 • Letter: P

Question

Pls show work, thankyou. 2n points Previous Answers Ask Your Tea Researchers are investigating the properties of a test for hypertension. Suppose that 84% of hypertensives and 23% of nonhypertensives are classified as hypertensive by an automated blood-pressure machine. Suppose that 20% of the population is hypertensive. a) Find the value of the SENSITIVITY Please give your answer to 2 decimal places. 84 b Find the value of the SPECIFICITY Please give your answer to2 decimal places. 77 c Find the value of PREVALENCE. Please give your answer to 2 decimal places, 2738 x d) What is the probability of a false positive test? Please give your answer to 2 decimal places. 48 e) What is the probability of a false negative test? Please give your answer to 2 decimal places. .95 What is the predictive value of a positive test result? In other words, what is the probability that an individual who returns a positive tests for hypertension is hypertensive? Please give your answer to 3 decimal places, 63636 X g) What is the predictive value of a negative test result? In other words, what is the probability that an individual who returns a negative tests for hypertension is not hypertensive? Please give your answer to 3 decimal places. 14.414 x

Explanation / Answer

We will refer the below table for our problem.

Let the total population be 1.

Given, 20 % of the population is hypersensitive, so Total Disease = 0.2 and Total Non-Disease = 0.8

Given, 84% of hypersensititivities are classified as positives, so A = 0.84 * 0.2 = 0.168

Given, 23 % of nonhypertensives are classified as positives, so B = 0.23 * 0.8 = 0.184

C = Total Disease count - A = 0.2 - 0.168 = 0.032

D = Total Non-Disease count - B = 0.8 - 0.184 = 0.616

Putting values of A,B,C and D and taking the total

a) Sensitivity = A/(A+C) = 0.168/(0.168+0.032) = 0.84

b) Specificity = D/(D+B) = 0.616/(0.616+0.184) = 0.77

c) Prevalence = Total Disease Count / Total Population = 0.2

d) Probability of false positive test = 1 - specificity = 0.23

e) Probability of false negative test = 1 - sensitivity = 0.16

f) Positive Predictive Value = A/(A+B) = 0.168/(0.168+0.184) = 0.477

g) Negative Predictive Value = D/(D+C) = 0.616/(0.616+0.032) = 0.95

Disease Non-Disease Total Positive Test A B Test Positive NegativeTest C D Test Negative Total Disease Total Non-Disease Total Population