Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assume that we are estimating 2 different police officers\' service pistol shoot

ID: 3210179 • Letter: A

Question

Assume that we are estimating 2 different police officers' service pistol shooting accuracy. The first officer practices almost daily year round. After watching that officer shoot, we estimate that he will make 85% (.85) of the time. The second officer is similarly observed and his accuracy is estimated at 15%. How many hits must the first officer make in a row before you can confidently reject the following null hypothesis (Use the 95% level of confidence):

How many hits must the second officer make in a row in order to confidently reject the same null hypothesis? Use the 95% level of confidence.

Explanation / Answer

ANSWER:

To reject the null hypothesis, the cut-off p-value would be 0.05, i.e the z-score would be less than -1.645. From the tables, for p = 0.85 we have n = 196. Therefore, the first player make 196 free throws in a row before you can confidently reject the given null hypothesis. And for p = 0.15, n = 33.