Map Substance (kJ/mol) M304 M(s) O2(g) Consider the decomposition of a metal oxi
ID: 3216306 • Letter: M
Question
Map Substance (kJ/mol) M304 M(s) O2(g) Consider the decomposition of a metal oxide to its elements, where M represents a generic metal 6.30 3Ms +20 0 at is the standard change in Gibbs energy for the reaction, as written, in the forward direction? Number AG- kJ/ mol rxn6.30 What is the equilibrium constant of this reaction, as written, in the forward direction at 298 K? Incorrect. Use the formula Number AGRTIn(K) K12.7 but before solving for K, confirm that Tis in kelvins, and -RT has the same units as ?G. What is the equilibrium pressure of O2(g) over M(s) at 298 K? Number Po,6.35 atmExplanation / Answer
Delta G(rxn) = 6.30 kJ/mol
Delta G = -RTln(K)
6300 = -8.314 * (298) * ln(K)
ln(K) = -2.542
K = e^(-2.542) = 0.0787 = 7.87 * 10^(-2)
K = Equilibrium constant = [P(O2)]^2 = 7.87 * 10^(-2)
[P(O2)] = 0.2805 atm or 0.281 atm