In a certain section of Southern California, the distribution of monthly rent fo
ID: 3216538 • Letter: I
Question
In a certain section of Southern California, the distribution of monthly rent for a one-bedroom apartment has a mean of $2,300 and a standard deviation of $220. The distribution of the monthly rent does not follow the normal distribution. In fact, it is positively skewed.
What is the probability of selecting a sample of 70 one-bedroom apartments and finding the mean to be at least $2,250 per month? (Round z value to 2 decimal places and final answer to 4 decimal places.) Answer is not 0.591 and is not 0.0572
In a certain section of Southern California, the distribution of monthly rent for a one-bedroom apartment has a mean of $2,300 and a standard deviation of $220. The distribution of the monthly rent does not follow the normal distribution. In fact, it is positively skewed.
Explanation / Answer
mean = 2300 , x = 2250 , n = 70 n s = 220
By normal distribution formula,
z = ( x - mean) / ( s / sqrt(n))
= ( 2250 - 2300)/ (220 / sqrt(70))
= -1.90
Now, we need to findp(Z > -1.90)
P(X > 2250) = p( z > -1.90 ) = 0.9713