Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Topic: Hypothesis Testing A company manufactures metal pipes of a standard lengt

ID: 3216918 • Letter: T

Question

Topic: Hypothesis Testing

A company manufactures metal pipes of a standard length, with the corresponding standard deviation of 1.2 cm. Recently it introduces a new machine for the production, and a random sample of 25 pipes is selected to measure the length. It is found that the sample standard deviation is 1 cm. The length of pipes is assumed to be approximately normally distributed. Using a 1% significance level, determine whether the new machine decreases the variation of the pipe length.

a) Let X be the length of a pipe produced by the new machine. What is the parameter of interest? Select one:

i. Mean of X,

ii. Variance of X, 2

iii. Sample mean, X¯

iv. Sample variance, S2

b) Decide the type of the hypothesis test. Select one:

i. Upper-tail test

ii. Lower-tail test

iii. Two-tail test

c) Decide the distribution used in the test. Select one:

i. t-distribution

ii. Normal distribution

iii. 2 distribution

d) Find the value of the test statistic (2 decimals).

e) Find the critical value (2 decimals).

f) What conclusion can we make? Select one:

i. It can be concluded that the new machine decreases the variation of the pipe length.

ii. It cannot be concluded that the new machine decreases the variation of the pipe length.

Explanation / Answer

Given that,
population standard deviation ()=1.2
sample standard deviation (s) =1
sample size (n) = 25
we calculate,
population variance (^2) =1.44
sample variance (s^2)=1
null, Ho: ^2 =1.44
alternate, H1 : ^2 <1.44
level of significance, = 0.01
from standard normal table,left tailed ^2 /2 =42.98
since our test is left-tailed
reject Ho, if ^2 o < -42.98
we use test statistic chisquare ^2 =(n-1)*s^2/o^2
^2 cal=(25 - 1 ) * 1 / 1.44 = 24*1/1.44 = 16.67
| ^2 cal | =16.67
critical value
the value of |^2 | at los 0.01 with d.f (n-1)=24 is 42.98
we got | ^2| =16.67 & | ^2 | =42.98
make decision
hence value of | ^2 cal | < | ^2 | and here we do not reject Ho
^2 p_value =0.8624
ANSWERS
---------------

lower tail test

2 distribution

null, Ho: ^2 =1.44
alternate, H1 : ^2 <1.44
test statistic: 16.67
critical value: -42.98
p-value:0.8624
decision: do not reject Ho
It cannot be concluded that the new machine decreases the variation of the pipe length