Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The research group asked the following question of individuals who earned in exc

ID: 3222659 • Letter: T

Question

The research group asked the following question of individuals who earned in excess of $100, 000 per year and those who earned less than $100, 000 per year. "Do you believe that it is morally for unfed women to have children?" Of the 1.205 individuals who earned in excess of $100, 000 per year, 715 said yes, of the 1, 310 individuals who earned less than $100, 000 per year, said yes. Construct a 90% confidence interval to determine if there is a difference in the proportion of individuals who believe it is morally wrong for unwed women to have children. The lower bound is. (Round to three decimal places as needed.) The upper bound is. (Round to three decimal places as needed.) Because the confidence interval 0, there is evidence at the alpha = 0.05 level of significance to conclude that is a difference in the proportions. It seems that the proportion of individuals who earn over 4100, 000 that feel it is morally wrong for unwed women to have children's is the proportion of individuals who earn less than $100, 000 that feel it is morally wrong for unwed women to have children.

Explanation / Answer

n1 = 1205

n2 = 1310

p1 = 0.593360996

p2 = 0.529007634

% = 95

Pooled Proportion, p = (n1 p1 + n2 p2)/(n1 + n2) = (1205 * 0.593360995850622 + 1310 * 0.529007633587786)/(1205 + 1310) = 0.559840954

q = 1 - p = 1 - 0.559840954274354 = 0.440159046

SE = (pq * ((1/n1) + (1/n2))) = (0.559840954274354 * 0.440159045725646 * ((1/1205) + (1/1310))) = 0.01981422

z- score = 1.959963985

Width of the confidence interval = z * SE = 1.95996398454005 * 0.0198142195961671 = 0.038835157

Lower Limit of the confidence interval = (p1 - p2) - width = 0.0643533622628362 - 0.0388351567902552 = 0.025518205

Upper Limit of the confidence interval = (p1 - p2) + width = 0.0643533622628362 + 0.0388351567902552 = 0.103188519

The 95% confidence interval is [0.026, 0.103]

Because the confidence interval excludes 0, there is sufficient evidence that there is a difference in the proportions.