Assume that women\'s heights are normally distributed with a mean given by mu =
ID: 3228551 • Letter: A
Question
Assume that women's heights are normally distributed with a mean given by mu = 64.3 in, and a standard deviation given by sigma = 1.7 in. If 1 woman is randomly selected, find the probability that her height is between 63.7 in and 64.7 in. The probability is approximately (Round to four decimal places as needed.) If 6 women are randomly selected, find the probability that they have a mean height between 63.7 in and 647 in. The probability is approximately (Round to four decimal places as needed.)Explanation / Answer
1)P(63.7<X<64.7) =P((63.7-64.3)/1.7<Z<(64.7-64.3)/1.7)=P(-0.3529<Z<0.2353)=0.5930-0.3621=0.2309
2)for std error of mean =std deviation/(n)1/2 =0.6940
P(63.7<X<64.7) =P((63.7-64.3)/0.6940<Z<(64.7-64.3)/0.6940)=P(-0.8645<Z<0.5764)=0.7178-0.1936=0.5242