Assume that women\'s heights are normally distributed with a mean given by mu =6
ID: 3245638 • Letter: A
Question
Assume that women's heights are normally distributed with a mean given by mu =624 in, and a standard deviation given by sigma = 1.8 in. (a) It 1 woman is randomly selected, find the probability that her height is less than 63 in. (b) If 33 women are randomly selected, find the probability that they have a mean height lee than 63 in. (a) The probability is approximately __. (Round to four decimal places as needed.) (b) The probability is approximately __. (Round to four decimal places as needed.)Explanation / Answer
a)
P(X < 63) = P(Z < 63 - 62.4/1.8)
= P(Z < 0.3333)
= 0.6306
b)
P(X < 63) = P(Z < 63 - 62.4/1.8/sqrt(33))
= P(Z < 1.9149)
= 0.9722