The combined SAT scores for the students at a local high school are normally dis
ID: 3252399 • Letter: T
Question
The combined SAT scores for the students at a local high school are normally distributed with a mean of 1531 and a standard deviation of 294. The local college includes a minimum score of 1619 in its admission requirements.
What percentage of students from this school earn scores that satisfy the admission requirement?
P(X > 1619) = %
Enter your answer as a percent accurate to 1 decimal place (do not enter the "%" sign). Answers obtained using exact z-scores or z-scores rounded to 3 decimal places are accepted.
Explanation / Answer
= 1531, = 294, x = 1619
z = (x - )/ = (1619 - 1531)/294 = 0.2993
P(x > 1619) = P(z > 0.2993) = 0.3823, which is 38.2%