The combined SAT scores for the students at a local high school are normally dis
ID: 3309380 • Letter: T
Question
The combined SAT scores for the students at a local high school are normally distributed with a mean of 1486 and a standard deviation of 290. The local college includes a minimum score of 1254 in its admission requirements.
What percentage of students from this school earn scores that satisfy the admission requirement?
P(X > 1254) = %
Enter your answer as a percent accurate to 1 decimal place (do not enter the "%" sign). Answers obtained using exact z-scores or z-scores rounded to 3 decimal places are accepted.
Explanation / Answer
Solution:- mean = 1486 , standard deviation = 290.
=> P(X > 1254) = P( Z < (1486 -1254)/290)
= P(Z < 0.8)
= 0.2119
P(X > 1254) = 21.2%