The combined SAT scores for the students at a local high school are normally dis
ID: 3367046 • Letter: T
Question
The combined SAT scores for the students at a local high school are normally distributed with a mean of 1517 and a standard deviation of 295. The local college includes a minimum score of 2166 in its admission requirements. What percentage of students from this school earn scores that satisfy the admission requirement? Enter your answer as a percent accurate to 1 decimal place (do not enter the "%" sign). Answers obtained using exact z-scores or z-scores rounded to 3 decimal places are accepted.Explanation / Answer
Solution:- Given that ? = 1517, ? = 295, x = 2166
=> P(X > 2166) = P( z > (x - ?)/?)
= P(Z > (2166 - 1517)/295)
= P(Z > 2.2)
= 0.0139
= 0.014(rounded)
=> P(X > 2166) = 1.4%