Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question #7 ASAP You are surveying people and asking them if they voted independ

ID: 3253023 • Letter: Q

Question


Question #7 ASAP

You are surveying people and asking them if they voted independent. The probability that a person voted independent is 20%. What is the probability that 15 people must be asked before you can find 5 people who voted independent? To study the mercury concentration in largemouth bass, a sample of 53 fish was caught. The mean concentration (in ppm) for this sample is 0.525. Assuming that the standard deviation of mercury concentration of largemouth bass population is 0.3486, construct a 95% confidence interval for the population mean of mercury concentration. The lifetime of light bulbs produced by a company is normally distributed. The mean lifetime of a sample of 64 bulbs is computed to be 1570 hours with a standard deviation of 120 hours. Test the hypothesis that the mean of the lifetime of all the bulbs produced by the company is 1600 hours against the alternative hypothesis that this is not the case. Use a level of significance of 0.02 A statistician examined the occupancy records of a particular motel on randomly selected 27 dates, and found y_1, y_2, ..., y_27 rooms rented. He calculates sigma^27 _i = 1 y_i = 325 and sigma^27 _i = 1 y_i^2 _ = 4780. If the number of rooms rented is normally distributed, find the 90% confidence interval for the population standard deviation of the number of rooms rented.

Explanation / Answer

require 15 people before 5 of them who voted p=0.20(voting)

p(x<5)=p(0)+p(1)+p(2)+p(3)+p(4)

=0.835766276063232

nearly 0.84