Can someone explain how to solve for D Assuming that the value of test statistic
ID: 3261853 • Letter: C
Question
Can someone explain how to solve for D
Assuming that the value of test statistic is 2.57 (not the correct value), find the p-value for the hypothesis H_0: mu = 30 versus H_1: mu notequalto 30. Fill in the correct selection in Akindi answer form 7. A. 0.0051 B. 0.0102 C. 0.9898 D. 0.9949 E. Correct answer not provided (e) Calculate the type II(beta) error for the hypothesis test H_0: mu = 30 versus H_1: mu notequalto 30 using alpha = 0.05 when the true mean value is mu = 32. Fill in your selection in Akindi answer form 8. A. 0.0143 B. 0.2399 C. 0.4539 D. 0.4681 E. Correct answer not providedExplanation / Answer
Generally we must know the distribution function of our test statistic. So it is a must to know about the number of observations(n) and the degrees of freedom(n-1).
n is unknown and so is our distributon function.
p value=P(t>|t0|).
We cannot compute p value without the distributon function of test statistic .
Hence, we can say we can pick option E.
E. The correct answer is not provided:
is our option