In a clinical trial, 26 out of 847 patients taking a prescription drug daily com
ID: 3266838 • Letter: I
Question
In a clinical trial, 26 out of 847 patients taking a prescription drug daily complained of flulike symptoms. Suppose that it is known that 2.8% of patients taking competing drugs complain of flulike symptoms. Is there sufficient evidence to conclude that more than 2.8% of this drug's users experience flulike symptoms as a side effect at the alpha = 0.1 level of significance? Because np_0 (1 - p_0) = 23.1 > 10, the sample size is less than 5% of the population size, and the sample can be reasonably assumed to be random, the requirements for testing the hypothesis are satisfied. (Round to one decimal place as needed.) What are the null and alternative hypotheses? H_0: versus H_1: (Type integers or decimals. Do not round.)Explanation / Answer
Ho: p=0.028 ; H1: p>0.028
std error =(p(1-p)/n)1/2 =0.0057
phat=0.0307
therefore test stat z=(phat-p)/std error =0.4757
for above p value =0.3171
s p value is highert then 0.1 level ; we can not reject null hypothesis
there is no sufficient evidence to concluce that more then 2.8% of this drug users experience flu like symptoms as a side effect.