Consider the following system: rightarrow 0.76 rightarrow 0.76 rightarrow Determ
ID: 3275015 • Letter: C
Question
Consider the following system: rightarrow 0.76 rightarrow 0.76 rightarrow Determine the probability that the system will operate under each of these conditions: a. The system as shown. (Do not round your intermediate calculations. Round your final answer to 4 decimal places.) Probability .5776 b. Each system component has a backup with a probability of .76 and a switch that is 100% percent reliable. (Do not round intermediate calculations. Round your final answer to 4 decimal places.) Probability c. Backups with .76 probability and a switch that is 97 percent reliable. (Do not round your intermediate calculations. Round final answer to 4 decimal places.) ProbabilityExplanation / Answer
a) probability it will work =0.76*0.76 =0.5776
b)probability that system will work =P(at least first system or its backup will work)*P(at least second system or its backup will work) =(1-0.24*0.24)*(1-0.24*0.24)=0.8881
c))probability that system will work =P(at least first system or its backup will work)*P(at least second system or its backup will work) =(1-0.24*(1-0.97*0.76))*(1-0.24*(1-0.97*0.76)) =0.8778
please revert for any clarification required