Please help me with General Physics 2. A block with mass m is given an initial u
ID: 3278600 • Letter: P
Question
Please help me with General Physics2. A block with mass m is given an initial upward velocity VA by a spring. The block moves up around a circular loop, reaching point B at the top with a velocity Vg before sliding down a distance H to reach point C. The block then slides a distance length I across a rough area with a coefficient of kinetic friction uu before coming to a complete stop at point D. (the track is frictionless between points A and C.) A - smooth rough Calculate the work done on the block by friction. e-7 L-3.39 m .-1.3 m-1.85 kg -9.3 m/s 9 B-4.86 m/s 8 I. What type of solution method should be used here? II. Calculate the block's kinetic energy at point A. H-3.2 m Calculate the block's kinetic energy at point B. Calculate the block's kinetic energy at point C. II. Calculate the block's gravitational potential energy at point B IV. Calculate work done on the block by friction between C and D. V. If you could convert all of the mass of an object into nuclear energy, to produce the initial kinetic energy of the block (at point A) how much mass would you need to convert?
Explanation / Answer
I. We will conservation of energy method to solve for solution
(II)Kinetic energy at
A=0.5*m*v^2=80.00325 J
B=21.85 J
for C
let velocity at C be v
kinetic energy at B + poential energy at B=kinetic energy at C
21.85 +1.85*9.8*3.2=0.5*1.85*v^2
kinetic energy at C
C=79.866 J
(III) potential energy=mgH=58.016 J
(IV)work done=-umg*L=-79.9 J
(V) let m is m
mc^2=80.00325
m=8.8*10^(-16) kg