Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Answer the following question in EXCEL: The Islander Fishing Company purchases c

ID: 3289425 • Letter: A

Question

Answer the following question in EXCEL: The Islander Fishing Company purchases clams for $1.50 per pound from fishermen and sells them to various restaurants for $2.50 per pound. Any clams not sold to the restaurants by the end of the week can be sold to a local soup company for $0.50 per pound. The company can purchase 500, 1000, or 2000 pounds. The probabilities of various levels of demand are as follows:

Demand (Pounds) Probability
500 0.20
1000 0.40
2000 0.40

Construct a Payoff Table, an Opportunity Loss Table an Expected Monetary Value Table, and the Expected Value of Perfect Information calculations and answer. Probabilities are .2, .4, & .4. Use the setup below.

500

1000

2000

500

1000

2000

Hint: Some payoffs will be the difference between cost of clams and clams sold to the restaurants; other payoffs will be the difference between the cost of clams and both clams sold to the restaurants AND clams left over that can be sold to the soup kitchen.

500

1000

2000

500

1000

2000

Explanation / Answer

Solution

Purchase cost, c = $1.5

Sales price to various restaurants, Pr = $2.5

Sales price to local soup company, Ps = $0.5

For the payoff table we wil consider below

When purchase quantity is less than or equal to the demand,

payoff = purchase quantity* (Pr-c) = purchase quantity*(2.5–1.5) = 1*purchase quantity

When purchase quantity is greater than the demand,

payoff = Demand* (Pr-c) + (Purchase quantity – demand)*(Ps-c) = Demand*(2.5 – 1.5) + (purchase quantity – demand)*(0.5-1.5) = 1*Demand – purchase quantity + demand = 2*demand – purchase quantity

The payoff table is given as

Purchase quantity

Demand

Probability

500

1000

2000

500

0.2

500

0

-1000

1000

0.4

500

1000

0

2000

0.4

500

1000

2000

Eg. For 500 purchase quantity and 500 demand,

Purchase quantity < demand, so Payof = 1*purchase quantity = 500

For 2000 purchase quantity and 500 demand,

Purchase quantity > demand, so Payof = 2*Demand - purchase quantity = 2*500 – 2000 = - 1000

Opportunity loss table

Opportunity loss value for each sell is the difference between the maximum value of that row and the cell value.

Eg. Opportunity loss value for the cell depicting Purchase quantity of 2000 and demand of 500 is

                Opportunity loss = 500 – (-1000) = 1500

The opportunity loss table is

Purchase quantity

Demand

Probability

500

1000

2000

500

0.2

0

-500

-1500

1000

0.4

-500

0

-1000

2000

0.4

-1500

-1000

0

Expected monetary value

Expected monetary value of purchase quantity of 500 = 500*0.2 + 500*0.4 + 500*0.4 = 500

Expected monetary value of purchase quantity of 1000 = 0*0.2 + 1000*0.4 + 1000*0.4 = 800

Expected monetary value of purchase quantity of 2000 = (-1000)*0.2 + 0*0.4 + 2000*0.4 = 600

Purchase quantity

Demand

Probability

500

1000

2000

500

0.2

500

0

-1000

1000

0.4

500

1000

0

2000

0.4

500

1000

2000

Expected monetary value

500

800

600

Expected value of perfect information

Expected monetary value of the whole process = maximum of EMV of all decisions = $800

When perfect information is available, i.e we know for certain what will be the demand,

When demand is 500, the best strategy is to purchase a quantity of 500 units

When demand is 1000, the best strategy is to purchase a quantity of 1000 units

When demand is 2000, the best strategy is to purchase a quantity of 2000 units

So, expected value under perfect information = 0.2*500 + 0.4*1000 + 0.4*1000 = $1700

So, expected value of perfect information = expected value under perfect information – expected monetary value = $1700 - $800 = $900

Purchase quantity

Demand

Probability

500

1000

2000

500

0.2

500

0

-1000

1000

0.4

500

1000

0

2000

0.4

500

1000

2000