Suppose men\'s heights are normally distributed with mean 69.2 inches and standa
ID: 3291700 • Letter: S
Question
Suppose men's heights are normally distributed with mean 69.2 inches and standard deviation 2.9 inches. Answer the following. (a) 68.27% of men's heights differ from the mean by D inches or less, what is D? (b) What percentage of men have heights within two standard deviations of the mean? (c) What percentage of men are between 5' 6" and 6' tall? (d) What is the probability that a randomly selected man is more than 6' tall? In response to the increasing weight of airline passengers, the Federal Aviation Administration in 2003 told airlines to assume that passengers average 190 pounds in the summer, including clothing and carry-on baggage. Passengers vary, though. A reasonable standard deviation is 35 pounds. Suppose a commute r plane carries 19 passengers. (a) What is the approximate probability that the total weight of the passengers exceeds 4000 pounds? exceeds 215 pounds? (b) What is the approximate probability that the average passenger weight exceeds 215 pounds? A bank teller serves customers standing in the queue one by one. Suppose that the service time X, for customer I has mean E(X_i) = 2 minutes and Variances Var(X_i) = 1 Assume that the different bank customer independent. (a) Let Y be the total time the bank teller spends serving 50 customers. Find p (90Explanation / Answer
1) mean = 69.2 , sd = 2.9
by empirical rule
within 1 sd - 68.27 %
hence D =s = 2.9
b)
within two sd = 95%
c) 1 feet = 12 inch
P(5'6'' <X< 6')
P(60+6< X< 12*6)
=P(66 < X< 72)
Z= (X - 69.2)/2.9
=P(66 < X< 72)
=P ( 1.1<Z<0.97 )=0.6983
d) P(X> 72)
= P(Z> 0.97) = 0.166
Post next questions again
Please don't forget to rate positively if you found this response helpful.
Feel free to comment on the answer if some part is not clear or you would like to be elaborated upon.
Thanks and have a good day!