Problem 12 A graduating senior seeking a job has interviews with two companies.
ID: 3298474 • Letter: P
Question
Problem 12
A graduating senior seeking a job has interviews with two companies. After the interviews, he estimates that his chance of getting an offer from the first company is 0.6. He thinks he has a 0.5 chance with the second company, and that the probability that at least one will reject him is 0.8. What is the probability that he gets at least one offer? About 10 percent of the population is left-handed. Of those who are right-handed, about 40 percent own dogs. If you were to select a person at random, what is the joint probability that the chosen person is a right-handed and does not own a dog? If A and B are two events, with neither being empty sets or the entire sample space, prove that if P(A|B) > P(A) then P(B|A)Explanation / Answer
Question 12:
Probability that a person is left handed = 0.1 because 10% of the people are left handed.
This means probability of a person being a right handed = 1 - Probability of a person being a left handed
This means probability of a person being a right handed = 1 - 0.1 = 0.9
Now probability that a right handed person owns a dog is 0.4
Therefore the probability that a right handed person does not own a dog would be 1 - 0.4 = 0.6
Therefore the joint probability that a person chosen is a right handed and does not own a dog would be computed as:
= ( Probability that a person is right handed ) * ( Probability that a right handed person does not own a dog )
= 0.9*0.6 = 0.54
Therefore 0.54 is the required joint probability here.