McKartle Benot 9291 HutHework: HW Section 3.2 (part 2) Score: 0 of 1 pt MN Score
ID: 3306550 • Letter: M
Question
McKartle Benot 9291 HutHework: HW Section 3.2 (part 2) Score: 0 of 1 pt MN Score: 0%, 0of4pts 3.2.23 The folowieg data represent the weights in grams) of a random sample of 50 candes (a) Determine the sample standand deviation weight 007 gram Roud to heo decimal places as needed ) po' onthe basis etthe hn am on the nghtconnent en he appropriateness of ul mwanet.ne gesee eten The histogram is net bell-shaped so the emprical ule cannot be The histogram- d so the engekal n. can be used y ic) Use the Empirical Rule to determine the percentage of candes with weightsbesn 7 your ansee in the x and then cick Check AnseeExplanation / Answer
Standard deviation = 0.07
Mean = 0.84
X = + Z
X = 0.7
=> 0.7 = 0.84 + 0.07Z
=> Z = (0.7 - 0.84) / 0.07 = -2
X = 0.98
=> 0.98 = 0.84 + 0.07Z
=> Z = (0.98 - 0.84) / 0.07 = 2
From the empirical rule, percentage of cadres between 0.7 and 0.98 gram is 95.45%.