A poll o 2,145 andomly selected adults sho ed that 89 of them on cell phones. Th
ID: 3310508 • Letter: A
Question
A poll o 2,145 andomly selected adults sho ed that 89 of them on cell phones. The technology display below results rom a test of the claim that 91% c adults o n cell phones. Use the normal distribution as an approximation to the binomial distribution, and assume a 0.05 significance level to complete parts (a) through (e). 0.91 Test of p = 0.91 vs p Sample X Sample p 95% Cl 1907 2.145 0.889044 (0.875753,0.902336) 3.39 0.001 Z-Vale P-Value 0 Left-tailed test Two-tailed test O Right tailed test b. What is the test statistic The test statistic ' (Round to two decimal places as needed.) c. What is the P-value? The P-value is (Round to three decimal places as needed.) d. What is the null hypothesis and what do you conclude about it? Identify the null hypothesis. O A. Ho: p 0.91 () B. Ho:p=0.91 OD, Hop+0.91Explanation / Answer
(a)
Two-tailed test
(b)
test statistics=3.1
(c)
p-value=0.0023
(d)
option b:p=0.91 is correct null hypothesis.
as p-value=0.0023<0.05
hence, it's statistically significant and so we reject the null hypothesis that population proportion who has their own cell phone is 0.91.