A poll is given, showing 60% are in favor of a new building project. If 7 people
ID: 3375862 • Letter: A
Question
A poll is given, showing 60% are in favor of a new building project.If 7 people are chosen at random, what is the probability that exactly 1 of them favor the new building project?
A poll is given, showing 60% are in favor of a new building project.
If 7 people are chosen at random, what is the probability that exactly 1 of them favor the new building project?
A poll is given, showing 60% are in favor of a new building project.
If 7 people are chosen at random, what is the probability that exactly 1 of them favor the new building project?
Explanation / Answer
We have given p=0.60 , n = 7
We can use here binomial probability distribution
P[x=1] = C(7,1)*(0.60)^1*(1-0.60)^6
=0.0172
the probability that exactly 1 of them favor the new building project is 0.0172