Pleas provide a clear, easy to follow, legible answer!!! Thanks 12. An electrica
ID: 3312351 • Letter: P
Question
Pleas provide a clear, easy to follow, legible answer!!!
Thanks 12. An electrical firm is claiming that the average lifetime of the light bulbs it produces exceeds 950 hours. To test the hypothesis Ho : 960 against the alternative Ha : > 950 ( is the of 30 light bul standard deviation is KNOWN to be -46. Use a 0.05 level of significance. average lifetime of the light bulbs produced by the firm), a random sample bs was drawn. The sample average is = 962 hours. The population (a) [2 PTS] Compute the test statistics. (b) [2 PTs] Compute the critical value. (c) [1 PT] What is your conclusion based on the critical value? Do we reject Ho or not? (d) [2 PTS] Compute the p-value. (e) [1 PT] What is your conclusion based on the p-value? Do we reject Ho or not?
Explanation / Answer
a) here std error of mean =std deviation/(n)1/2 =46/(30)1/2 =8.398
hence test statistic z=(X-mean)/std error =(962-950)/8.398=1.4289
b)for 0.05 level and right tailed test ; critical value z=1.645
c)as test statistic falls below critical value ; we can not reject null hypotheiss
d) p value for above test statistic =0.0765
e) as p value is above 0.05 level we can not reject null hypotheiss