I11(8) An advertising executive is studying television viewing hahits of married
ID: 3319276 • Letter: I
Question
I11(8) An advertising executive is studying television viewing hahits of married men and women during prime-time hours. Based on past viewing records, the executive has determined that during prime time, husbands are watching television 60% of the time when the husband is watching television, 40% of the time the wife is also watching, when the husband is not watching television, 30% of the time the wife is watching television. Find the probability that if the wife is watching television, the husband is not watching televisionExplanation / Answer
ket husband watiching and wife watching TV has probability =P(H) and P(W)
from above P(H) =0.60 ; P(W|H)=0.4
P(W|Hc) =0.30
here probability that wife is watching TV =P(W) =P(H)*P(W|H)+P(Hc)*P(W|Hc)=0.6*0.4+0.4*0.3=0.36
hence probability husband not watching given wife watching =P(Hc|W) =P(Hc)*P(P(W|Hc)/P(W)=0.4*0.3/0.36
=0.3333